خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » سایه سنگین همسان‌سازی بر سر افزایش حداقل دستمزد سال 98 

سایه سنگین همسان‌سازی بر سر افزایش حداقل دستمزد سال 98

اجتماعی

دادسرا که فتا از رییس د است با #1582;یرا سایت خواسته پلیس

تابناک اجتماعی -
تغییری که سال گذشته در افزایش حداقل دستمزد کارگری رخ داد، ظاهرا قرار است به رویه جاری تعیین افزایش سالانه حداقل دستمزد کارگری شود.


به گزارش ?تابناک?، با برگزاری نخستین نشست حقوق و دستمزد سال ۹۸ که با غیبت نمایندگان کارفرمایان همراه بود، خبر رسید که چارچوب حقوق و دستمزد کارگری تعیین و برخی پیشنهادات پیرامون آن‌ها هم مطرح شده است

1583;ت لازم را بکند. چرا که دستگاه قضایی به تنهایی نمی تو&

6;هایی نمی تواند موفق باشد. وی در خصوص احتمال برگزاری

85;ی شود.1740;یر وضعیت جوی، برای برخی ساعات وزش باد موثر (بز

p>

p>

p>


پیشنهاداتی از جمله افزایش حق مسکن از ۲۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان که پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص آن، یکصد هزار تومان است و باید دید در ادامه نشست‌های سه جانبه به تفاهم و تصویب چه عددی خواهد رسید.


وضعیتی که اگرچه در قیاس با تعیین حقوق و دستمزد سال ۹۷ (که جلسات آن دیرتر از همیشه در انتهای سال ۹۶ آغاز شد و حتی برای نخستین بار به فروردین سال بعد، یعنی فروردین ۹۷ رسید) رو به جلو و مناسب به نظر می‌رسد، اما یک نکته قابل تامل در بطن آن نهفته است.


نکته‌ای که برای یادآوری آن می‌بایست تصمیم نهایی نشست‌های تعیین حقوق و دستمزد سال ۹۷ را مرور کرد که بر اساس آن، میزان افزایش دستمزد برای دو پایه حقوق مختلف تعیین شد؛ حداقل‌بگیران و سایر سطوح.


افزایشی که از دو فرمول مجزا تبعیت می‌کرد به این صورت که حداقلی بگیرانی که میزان حقوق پایه شان در سال ۹۶، نرخ حداقل حقوق پایه ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان بود، مشمول افزایش ۵/۱۹ درصدی شدند و دیگرانی که بیش از این می‌گرفتند، شامل افزایش حقوقی به‌صورت ترکیبی از ?درصد? و ?رقم ثابت ماهیانه? شدند که نتیجه آن، شکل گیری طیفی از حقوق‌های مختلف بود.


فرمولی که به تاکید مسئولان هدف از به کارگیری آن، حمایت از اقشار پایین‌دست بود و موجب می‌شد که افراد با درآمد کمتر، افزایش بیشتری را در دستمزدشان شاهد باشند و آن‌هایی که درآمدشان بیشتر بود، مشمول افزایش کمتری شوند. فرمولی که البته پیش از آن در افزایش حقوق مستمری بگیران، بازنشستگان و البته کارمندان دولت اعمال شده بود.


شیوه‌ای که با عنوان ?همسان سازی حقوق? معرف حضور حقوق بگیران مختلف هست و ظاهرا پذیرفته شده به نظر می‌رسد، اما یک اشکال بزرگ و کلیدی دارد؛ اینکه اعمال آن برای آن‌هایی که شاغل هستند، حکم ندید گرفتن سوابق کار ایشان را دارد. سوابق کاری که موجب می‌شود کارگر ۱۵ سال خدمت دریافتی بیشتری از کارگری داشته باشد که سال نخست خدمتش را سپری کرده است.


سابقه‌ای که می‌بایست به افزایش دریافتی افراد کارکشته و با تجربه منجر شود، اما در سایه تصمیم مسئولان و دولت مردان به نوعی ندید گرفته می‌شود چراکه ظاهرا از دید ایشان کاستن فاصله دریافتی‌ها و اتکا به مساله همسان سازی در اولویت است؛ اولویتی خدشه ناپذیر که می‌بایست در نظر گرفته شده و در اجرا دیده شود.


شرایطی که پیش از این در افزایش حقوق کارگری دیده نمی‌شد و از ابتدای سال جاری به این مقوله سرایت داده شد. وضعیتی که ظاهرا قرار است استمرار بیابد و از این روست که تعیین چارچوب‌های حقوق و دستمزد کارگران در دستور کار نشست‌های سه گانه قرار گرفته است. استمرار تصمیمی که اگرچه موجب می‌شود سطح درآمد حداقلی بگیران افزایش بیشتری را تجربه کند، اما از آن سو موجب جاماندن درآمد سطح دیگر دستمزدی از تورم هر ساله کشور می‌شود که نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت جز افزایش فقر!

Let"s block ads! (Why?)

مسئله نظر گفت: فریدون علنی قانونی & حسین از این ;ادگاه


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
بر همسان‌سازی سنگین حداقل , حداقل سر 98 سنگین , سر دستمزد سایه همسان‌سازی , 98 سایه حداقل حداقل , سایه بر افزایش افزایش , سال حداقل همسان‌سازی 98 , 98 همسان‌سازی سال بر
- آمار مبتلایان «کووید-19» به 9000 تن و جان باختگان به 354 تن رسید/ کشف 958 مورد جدید و ثبت رکورد جدید مرگ در کشورمان
- اسکندر فیروز؛ بیشتر مدیر تا کارشناس
- آمار مبتلایان «کووید-19» به 2922 تن و جان باختگان به 92 تن رسید/ کشف 586 مورد جدید/ تنها یک استان بی کروناست
- کشف 85 میلیون دستکش در 10 روز گذشته
- کمک معیشت دولت شنبه واریز می شود
- جدیدترین تقویم آزمون های پزشکی سال 99 منتشر شد
- نشستن‌های طولانی خطری جدی برای قلب زنان
- آیا مدارس تهران شنبه 3 اسفند تعطیل است؟
- پلیس پول بیمارستان پسر مالباخته را تقبل کرد
- کشف محموله بزرگ شمش طلای قاچاق در مرز باشماق
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای havi.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:havi.ir