خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » «تنوع زیستی» به وزارت کشاورزی رسید و سازمان محیط زیست کف زد! 

«تنوع زیستی» به وزارت کشاورزی رسید و سازمان محیط زیست کف زد!

اجتماعی

گفت: ثبت‌احوال سخنگوی  با وجود کشور د& سازمان #1575;نشگاه

تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد ندارد
در شرایطی که دولت‌مردان به ندید گرفتن سازمان حفاظت محیط زیست در این مقوله مهم تاکید داشته‌اند، مسئولان این سازمان تلویحا از وضع به وجود آمده ابراز رضایت می‌کنند!


به گزارش ?تابناک?، در روز‌هایی که سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان همه هم و غمش را بر توسعه شکار و پاسخ دادن به نیاز دوست‌داران بلع گوشت شکار گذاشته و می‌کوشد با دایرکردن قرق‌های اختصاصی و شکارگاه‌های خصوصی و توسعه آن‌ها و همچنین فروش انواع پروانه‌های شکار، به این مهم دست بیابد، هیات وزیران در اقدامی قابل تامل، وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان مرجع ?کنوانسیون تنوع زیستی? انتخاب کر

#1606;شگاه معتمدی تصریح دانشجوییسخنگوی سازمان ثبت‌اح

;مند ملی تولید داخل تا پایان آبان صادر می‌شود.40;ل نما

3; خورد ضمن اینکه تعرفه صدور کارت ملی هیچ تغییری نسبت


انتخابی که معنای آن، ندید گرفتن سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان و بخشی از وظایف ذاتی آن است. سازمانی که اگرچه به دلایلی مفصل بخشی از مسئولیت‌هایش به امثال وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده و گاه آنقدر ضعیف عمل می‌کند که حتی نقش مشورتی برایش قائل نمی‌شوند، اما نیاز به توضیح نیست که تنوع زیستی و مسائل مربوط به آن، جزئی لاینفک از آن است.


درباره سازمانی سخن می‌گوییم که بر اساس تقسیماتی که ریشه در گذشته دارد و برخی شان قابل نقد به نظر می‌رسد، نظارت بر گونه‌های جانوری در محدوده مرز‌های کشورمان بر عهده ایشان گذارده شده و علاوه بر آن، عهده دار نظارت بر گونه‌های گیاهی در محدوده مناطق چهارگانه حفاظتی هم هست، در حالی که حفاظت و نظارت بر وضعیت گونه‌های گیاهی کشور به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است.


مرزبندی‌هایی که همواره محل مناقشه و عامل بروز اشکالاتی بوده است؛ اشکالاتی که البته سازمان حفاظت محیط زیست در بسیاری شان نقش پایین دست را پیدا می‌کرده و به همین دلیل، مورد انتقاد قرار می‌گرفته است. مثل انتقاداتی که به این سازمان در عرصه حفاظت از حیات وحش وارد است در حالی که بسیاری از زیستگاه‌های حیات وحش و گونه‌های گیاهی شان، در محدوده اختیارات و وظایف وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌گرفته‌اند.


این در حالی است که همگان با مرزبندی‌های فعلی کنار آمده اند و هیچ کس به دنبال تغییر در آن نیست، اما ماجرای کنوانسیون یاد شده متفاوت است. کنوانسیونی بین المللی که عنوانش تنها در دسته بندی ?محیط زیستی? می‌گنجد و الحاق به آن در سال ۱۹۹۲ به امضای معاون اول رئیس‌جمهور وقت کشورمان رسیده و بعد در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان هم تایید شده، اما بعد از سال‌های طولانی از عضویت کشورمان در آن، به ناگاه مرجعش تغییر کرده است.


تغییری که اواخر سال پیش زمزمه هایش به گوش می‌رسید، اما برای برخی حکم شوخی و مزاح را داشت. مزاحی که می‌گفت: "قرار است موضوع ?تنوع زیستی? که در دنیا بر پایه سه لایه ?ژن، گونه و زیستگاه? بناشده، از سازمان حفاظت محیط زیست گرفته شده و تمام و کمال به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شود"؛ اتفاقی که ساعاتی پیش با تصویب هیات وزیران رسما رخ داد.


رویدادی که می‌شود از آن نتیجه گیری‌های متفاوتی داشت. مثل این نتیجه گیری که قرار است مباحثی مانند تراریخته‌ها که وزارت کشاورزی منتفع از آن است و سازمان حفاظت محیط زیست، ناظر بر آن بوده و می‌توانسته محدودش کرده یا حتی در مواقعی، رای به توقفش دهد، به کل به وزارت جهادکشاورزی سپرده شده تا بی هیچ مانعی به پیش برود. یعنی غلبه نگاه انتفاعی بر نگاه حفاظتی در مقوله تنوع زیستی.


وضعیتی که در خوش بینانه‌ترین حالت، بستن دست و پای سازمان حفاظت محیط زیست در مساله تنوع زیستی، حتی در خصوص گونه‌های جانوری است و از این رو به نظر می‌رسید که واکنش مسئولان این سازمان و در راس ایشان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را به دنبال داشته باشد، اما در کمال تعجب، به سکوت ایشان گره خورده و بس. سکوتی که اگر نتیجه بگیریم تاییدِ تصمیم هیات وزیران است، پر بیراه نگفته‌ایم.


نوعی تایید ضمنی این تصمیم عجیب دولت مردان که می‌شود از بازتاب خبر تعیین وزارت کشاورزی به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و کلیه پروتکل‌های مرتبط با آن در پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان نیز به آن پی برد؛ آنجایی که این تصمیم مهم و زیست محیطی به چشم ایشان نیامده و بر تعیین سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع ملی تسهیلات جهانی محیط زیست در هماین جلسه دولت، تاکید شده است؛ گویی مسئولان سازمان برای دولت مردان بابت تصمیمات به جایشان دست زده باشند!

«تنوع زیستی» به وزارت کشاورزی رسید و سازمان محیط زیست کف زد!

Let"s block ads! (Why?)

شده به و با برای توافقی این بخش توجه انجام 3;ماتی ک است


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
امام تهران (ع)‌ مجالس , عزای امام شهادت شهادت , عزای برخی (ع)‌ صادق , شهادت امام مجالس مجالس , برخی مجالس در صادق , صادق عزای (ع)‌ امام , شهادت صادق صادق مجالس , زیست وزارت زیستی» زد! , سازمان زیستی» به کشاورزی , سازمان «تنوع محیط به , زیستی» زیست کشاورزی به , وزارت کف زیست «تنوع , وزارت کشاورزی محیط سازمان , محیط زیست به زد!
- آمار مبتلایان «کووید-19» به 9000 تن و جان باختگان به 354 تن رسید/ کشف 958 مورد جدید و ثبت رکورد جدید مرگ در کشورمان
- اسکندر فیروز؛ بیشتر مدیر تا کارشناس
- آمار مبتلایان «کووید-19» به 2922 تن و جان باختگان به 92 تن رسید/ کشف 586 مورد جدید/ تنها یک استان بی کروناست
- کشف 85 میلیون دستکش در 10 روز گذشته
- کمک معیشت دولت شنبه واریز می شود
- جدیدترین تقویم آزمون های پزشکی سال 99 منتشر شد
- نشستن‌های طولانی خطری جدی برای قلب زنان
- آیا مدارس تهران شنبه 3 اسفند تعطیل است؟
- پلیس پول بیمارستان پسر مالباخته را تقبل کرد
- کشف محموله بزرگ شمش طلای قاچاق در مرز باشماق
Copyright © 2012 - 2020 | تمامی حقوق این وب سایت برای havi.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:havi.ir